Gramofon Sonorus Primus

Gramofon Sonorus Primus to rozwiązanie sprzętowe z najwyższej półki. Jest to analogowy gramofon audiofilski high end zbudowany na zapewniającej najwyższą stabilność płycie granitowej o wadze ok. 50 kg. Tak duży ciężar podstawy konstrukcji niezwykle skutecznie zmniejsza wibracje pochodzące od silnika, jak też od wszelkich innych źródeł dźwięków.

Wykonany z aluminium talerz gramofonu Sonorus Primus ma średnicę 300 mm, a jego waga wynosi ok. 21 kg. Ciężar talerza zapewnia mu niezwykłą stabilność obrotów.

Zawieszenie talerza opiera się głównie na magnesach neodymowych, co pozwala bardzo skutecznie zmniejszyć opory tarcia, a także znacznie zredukować wibracje talerza oraz wpływ drgań zewnętrznych (na przykład z głośników). 

Oś talerza jest wykonana z utwardzanej powierzchniowo stali. Na jej szczycie znajduje się kulka, a na niej opiera się, bardzo dokładnie spasowany wobec osi, walec z brązu. Na tym walcu spoczywa i wraz z nim obraca się talerz gramofonu. Dzięki magnesom neodymowym efektywny ciężar talerza spada do ok. 1 kg, co znacznie zmniejsza opory tarcia. Możliwe jest także usunięcie kulki i uzyskanie talerza lewitującego, co jeszcze bardziej zmniejsza opory związane z tarciem. 

Napęd talerza to połączony z nim za pomocą paska bezszczotkowy silnik prądu stałego, posiadający stroboskopową elektroniczną stabilizację obrotów. 

Dostępne są dwie prędkości obrotów talerza – 33 1/3 oraz 45/min. 

Ramię o długości 12 cali wykonano z anodowanego aluminium o efektywnej masie ok. 14 g. Przegub ramienia wyposażony jest w łożyska kulkowe, co daje wielką precyzję ruchu i pozwala zminimalizować opory tarcia. Ramię opiera się na masywnej podstawie z anodowanego aluminium, stabilnie umocowanej na granitowej płycie.

Istnieje możliwość zainstalowania drugiego ramienia o długości 10 lub 12 cali.

Konstrukcja ramienia daje możliwość zastosowania wkładek o wadze od 4 g do 15 g. Można zastosować zarówno wkładkę MM, jak i MC. 

Wymiary – 45cm x 50cm x 35cm

Waga całości konstrukcji wynosi ok. 70 kg.